Optymalizacja SEO i pozycjonowanie stron na CMS Joomla.

Jak skutecznie pozycjonować stronę krok po kroku?

Zacznij korzystać

Definicja i charakterystyka CMSa Joomla


Joomla jest systemem obsługi witryny internetowej, umożliwia łatwość obsługi każdego aspektu strony www, przede wszystkim redagowanie i prezentację treści. Joomla pozwala na wykonanie następujących rzeczy:

  • redagowanie i formatowanie artykułów,
  • dodawanie do witryny nowych stron,
  • pozwala dodawać obrazy i inne media,
  • kontrolować wszystkie elementy strony.

Jeśli postanowiliśmy skorzystać z systemu Joomla i korzystamy z jej podstawowej wersji instalacyjnej, niestety możliwe jest, że potencjalni klienci, nie będą w stanie odnaleźć naszej witryny. W odróżnieniu od Wordpressa, Joomla w swojej podstawowej wersji, nie jest aż tak przyjazny dla wyszukiwarek. Okazuje się, że trzeba wykonać kilka rzeczy, aby serwis działał w sposób satysfakcjonujący, jeśli chodzi o optymalizację wewnętrzną.

Zalety CMS Joomla

Przejrzysty i łatwy w obsłudze

Dzięki przejżystemu interfejsowi możesz zarządać stroną szybko i łatwo

Wsparcie techniczne (w języku polskim)

Jak i pomoc dużej społeczności internetowej,  ułatwiającej znacznie rozwiązywanie bieżących problemów.

Kilkanaście tysięcy wtyczek i szablonów

Umożliwiających łatwe i szybkie dostosowanie serwisu do swoich porzeb.

Duża łatwość konfiguracji

Możesz wprowadzać kategorie, strony, dodawać kolejne pola w formularzach, pozwala na to rozbudowane zarządzanie menu.

Joomla, a pozycjonowanie strony (SEO)


Aby serwisy internetowe osiągały wysokie pozycje w wyszukiwarkach, trzeba podjąć kilka kroków, tak jest również w przypadku serwisów na bazie Joomla. Oto kilka kroków, gdy je  zastosujemy, wtedy brak wewnętrznej optymalizacji nie wpłynie negatywnie na pozycję serwisu w wyszukiwarkach:


Ważne abyśmy byli na serwerze odpowiedniego typu

Jeśli do hostowania swojego serwisu opartego na Joomla, korzystasz z serwera IIS (Windows), możesz nie być zadowolony. Ponieważ nadpisywanie adresu URL nie współpracuje dobrze z żadnym modułem nadpisywania z jakiego może korzystać IIS. Ze względów praktycznych zaleca się skonfigurować serwis w Joomla na serwerze Apache z zainstalowanym modułem mod_rewrite.


Należy zmienić nazwę htaccess.txt na .htaccess

Należy to zrobić w celu uatrakcyjnienia adresów URL, trzeba będzie włączyć nadpisywanie URL, musimy zmienić też nazwę pliku htaccess.txt na .htaccess, wersję wykorzystywaną prze Joomla i mod_rewrite.


Należy włączyć translację i nadpisywanie URL

W menu „konfiguracja globalna” panelu administracyjnego Joomla, ustaw opcje „Translacja URL” oraz aktywuj nadpisywanie URL na „tak”. Dobór konkretnych ustawień zależy od użytkownika.


Usuń wiersz /images/ z pliku Robots.txt

Domyślnie plik Robots.txt ma błędną regułę, która niestety blokuje indeksowanie grafik znajdujących się w katalogu „images” na serwerze. A jak wiemy obrazy mogą odpowiadać za znaczną część ruchu z Google i wyszukiwarek, jeżeli są one odpowiednio zoptymalizowane. Zalecane jest zatem naprawienie tego błędu, poprzez usunięcie wiersza /images/ z pliku Robots.txt. W efekcie pozwoli to pozyskiwać ruch z wyszukiwarki grafik.


Zainstaluj JCE Editor

Jest darmowy, pozwoli Ci na korzystanie z całej gamy fajnych funkcji, które będą pomocne przy złożeniu serwisu w całość i zarządzaniu nim.


Skorzystaj z atrybutów alt i wymiarów obrazu

Edytor JCE pozwala na opisanie obrazu przez dodanie alternatywnego tekstu lub wymiarów bezpośrednio z poziomu narzędzia do wysyłania obrazów. Dodanie wymiarów do obrazu pozwala na załadowanie pustego miejsca jeszcze przed wczytaniem obrazu. Daje to szansę na skrócenie czasu ładowania.


Zarządzaj metadanymi

Metatag opisu i metatag tytułu, są bardzo istotne. Komponent SEO Boss posiada funkcję „menager metatagów”, która jest bardzo użyteczna. Dzięki niemu można edytować wszystkie metadane na jednym ekranie.


Wybierz wersję „www.” lub ”bez www.” i opcję przekierowania

Joomla różni się od Wordpressa tym, że nie przekierowuje automatycznie serwisu na „www.” lub „bez www.”. Problem ten można rozwiązać modyfikując ręcznie plik .htaccess.


Zachowaj spójność linkowania wewnętrznego

W przypadku serwisów opartych na CMS, kłopotem może stać się powielona treść. Sposobem na to, może być linkowanie do wewnętrznej zawartości serwisu w spójny sposób.


Przyspiesz działanie serwisu

Szybkość ładowania stron jest raczej niska, przy podstawowej konfiguracji Joomla. Jednak możemy znacznie przyspieszyć ten proces, wykorzystując:

  • Pamięć podręczną przeglądarki
  • Włączając Gzip
  • Optymalizując obrazy

Zainstaluj Xmap

Jest to najlepszy komponent do tworzenia mapy serwisu dla Joomla. Bez większego problemu generuje on mapy XML i HTML, przy tym dostępnych jest wiele wtyczek do popularnych komponentów Joomla, tj. Virtuemart i sh404sef.

Konieczność instalacji Google Analytics i Google Search Console

Instalacja Google Analytics

Jest to rozbudowane narzędzie służące do analizy stron, warto uruchomić to narzędzie. Instalując to narzędzie można skorzystać z wtyczki Joomla – Nice Google Analytics. Drugim trudniejszym sposobem jest implementacja kodu śledzenia Google Analytics w sekcji „head” aktywnego szablonu strony.

Instalacja Google Search Console

Tworząc strategię pozycjonowania serwisu warto zainstalować to narzędzie, służy ono do optymalizacji stron internetowych i monitorowania rzeczywistego stanu witryny.

Więc czy pozycjonować swoją stronę samemu?

Jeśli chodzi o pozycjonowanie w odniesieniu do CMSa Joomla, to proces ten wydaje się być dość złożony. Możemy spróbować robić to sami, ale mimo tego, że zrobimy to za darmo,  należy wziąć pod uwagę, że zajmie nam to dużo więcej czasu i nie ma pewności, że osiągniemy zamierzony efekt. Biorąc pod uwagę złożoność procesu pozycjonowania, zmieniające się algorytmy Google i to, że jest to jednak zadanie wymagające czasu i ogromnej wiedzy, można znaleźć dobrą agencję SEO, która zajmie się tym zadaniem najlepiej. Specjalista do spraw pozycjonowania i optymalizacji SEO, będzie najlepszą gwarancją naszego sukcesu w tym obszarze.

Pozostańmy w kontakcie

CMS MS

Telefon: 500 852 500